buy dapoxetine
IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Alpinizam / Alpinisticka oprema, Priredio Colin Haley
Zoka
post Jan 2 2008, 03:19 PM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Burnaby, British Columbia
Member No.: 8

* Introduction
* Cooking Systems
o White Gas Stoves
o Butane-Propane Stoves
o Cooking Pots
* Rope Systems
o One Rope
o 'Single' Rope + Rap/Tag/Haul Line
o Twin Ropes
o Double Ropes
* Bivy Systems
o Bivy Tents
o Bivy Sacks
o Tarps
o Sleeping Bags - Down vs. Synthetic
o Sleeping Bags - Single vs. Double
o Sleeping Pads
* Hardware Part 1
o Cams
o Nuts and Pins
o Screws
o Slings and Biners
o Pickets
o Belay Devices
* Hardware Part 2
o Ice Tools
o Umbilicals
o Tarps
o Crampons
* Hardware Part 3
o Backpacks
o Skis
o Eyewear
o Double-Boots
o Water Bladders
o Headlamps

Oprema za alpinisticke poduhvate u visokim planinama

Penjanje je aktivnost koja zahtjeva prilicno veliku kolicinu specificne planinarske opreme. Alpinizam je jos zahtjevniji po tom pogledu.
Alpinizam zahtjeva opremu iz svih posebnih I nezavisnih grana penjanja: penjanja u suvoj stijeni, lednog penjanja, penjanja u ljestvicama I klasicnog planinarenja.
Vecina alpinistickih ciljeva je duboko u planinama, daleko od puteva I naseljenih mjesta, pa je pravilan izbor opreme veoma bitan za uspjeh cjelokupnog poduhvata.
Ovaj osvrt na opremu je zamisljen kao pomoc da se donese pravilna odluka koju opremu ponijeti sa ozbiljne uspone u planinama. Pretpostavka je da onaj koji bude ovo citao vec ima veliko iskustvo u planinama I solidno znanje o penjackoj opremi.

Osvrt obradjuje najznacajnije dijelove opreme I detaljan pregled bi bio cetiri puta duzi (a ni tada ne bi bilo moguce obraditi sve detalje). Ovaj clanak je za one koji su vec “zagrizli” u ozbiljne uspone I imaju ambiciju da penju u Alpama, Aljaski, BC Coast podrucju, Himalajama ili Andama.

Neki detalji ovog clanka se po misljenu mnogih penjaca I alpinista ne smatraju najsigurnijom opcijom a nisu I opravdani sa strane UIAA. Pretpostavlja se da je citalac dovoljno inteligentan da donese svoju sopstvenu odluku I izabere odgovarajucu opremu, prateci svoj unutrasnji instinkt.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Zoka
post Jan 2 2008, 03:21 PM
Post #2

Advanced Member

Sistemi za kuhanje

Kuhalo na tecno gorivo

Najznacajnija karakteristika kuhala na tecno gorivo je da gori zadovoljavajuce na niskim temperaturama, dok vecina butan-propan kuhala gori veoma sporo na hladnom vazduhu.
Pored toga, tecno gorivo je mnogo jeftinije a na vecim expedicijama je lakes transportovati tecno gorivo nego veliki broj gasnih kanistera.

I pored navedenih prednosti, kuhala na tecni gas imaju I neke limite. Na primjer, mnogo su teza nego gasna kuhala a I potencijano su opasna tokom kuhanja u satoru zbog nedostatka solidnog vjesajuced sistema. Tokom penjanaja u visokim planinama dobro je ponijeti kuhalo na tecno gorivo za bazni logor a gasno kuhalo u uspon.

Jetboil kuhalo

MSR Pocket Rocket

MSR Superfly

Snow Peak Gigapower

Butan-Propan kuhala

Ova kuhala su ekstremno lagana, ne zahtjevaju dugo zagrijavanje I pripremu, jednostavna su za upotrebu I sigurna da se koriste unutra u satoru tokom nevremena. Ove izvrsne karakteristike cine plinska kuhala prirodnim izborom za uspon.

Jetboil kuhalo je nesto novo na trzistu I poslije dugo vremena po prvi put kuhalo I posuda za kuhanje su spojeni u jedno. Potrosnja goriva je smanjena, moze da se kuha hrana ili topi snijeg a da se kuhalo drzi u ruci. Neki alpinisti su uspjeli otopiti snijeg drzeci Jetboil parcijalno u vreci za spavanje ili zaklonjen ispod jakne. Potreban je kratki dio tanke prusike I Jetboil moze da se okaci za plafon satora ili viseceg ankera, osiguravalista u stijeni. MSR Reactor je novo kuhalo na trzistu I odgovor je MSR-a na Jetboil proizvod.

Iako plinski kanisteri gore mnogo sporije na hladnoci, mnogo su bolji u unutrasnjosti satora gdje zagrijavaju sator a ta zagrijanost pospjesuje gorenje kanistera.
Neki modeli plinskih kuhala imaju crijevo kao vezu izmedju gorionika I kanistera (kao MSR WindPro) I kanister se moze okrenuti naopacke da se pospjesi rad kuhala u hladnim uslovima.

Posude za kuhanje

Najbolje posude su napravljene od aluminijuma. Celicne posude su jako teske a titanijumove ne prenose temperature jako dobro (a I samo neznatno su lakse od aluminijumskih). Ako se ne koristi Jetboil ili MSR Reactor, treba pronaci najlaksu aluminijumsku posudu zapremine 1.5 -2 litra.

Optimus Terra Cookset

Jetboil Cooking Pot

Snow Peak Trek Combo

Na nesrecu, zbog opasnosti od Alzheimerove bolesti vecina modernih aluminijumskih posuda su presvucene teflonom ili slicnim materijalima. Tako je I tezina znatno povecana.
Najbolje je otici na neku pijacu ili mozda prodavnicu vojne opreme I pronaci staru, jeftinu alumijumsku posudu za kampovanje.

Penjacka uzad

Jednostruko uze

Prije donosenja odluke koje uze (ili uzad) ponijeti u uspon, prvo treba odluciti da li je dvostruko uze neophodno (ili da li je jednostruko dovoljno). Ako planirani uspon ne zahtjeva abzajl ili mozda kratke sekcije abzajla izabrati regularno uze je vrlo dobra odluka. Mora se naglasiti da silazak kroz veliku alpinisticku smjer samo sa jednim uzetom je veoma spor poduhvat (u najmanju ruku receno).

--------------------

+Quote Post
Rade
post Mar 12 2011, 04:47 PM
Post #3

Advanced Member

Member No.: 14

Ja od danas bogatiji za dereze!

http://www.camp-usa.com/products/crampons/stalker-40801.asp

Uzeo ih od Rada, čekaće me za novce pa mi super došle!

--------------------

+Quote Post
Ana
post Mar 14 2011, 09:31 PM
Post #4

Newbie
*

Member No.: 15,364

[quote name='Rade' date='Mar 12 2011, 05:47 PM' post='2441']
Ja od danas bogatiji za dereze!

http://www.camp-usa.com/products/crampons/stalker-40801.asp

Uzeo ih od Rada, čekaće me za novce pa mi super došle!
[/qu

Srećno bilo, Bradonjac! rolleyes.gif

+Quote Post
sparco
post Mar 17 2011, 11:45 PM
Post #5

Advanced Member

Member No.: 23,823

hehehe svaka cast rade !!! ja bogatiji za pojas , slem, lampu, penjacice, torbicu magnezijum ;p i uhvatilo me razmisljanje, kad covjek udje u ovu pricu recimo, kao mi trenutni polaznici kursa, sta uzima za pocetak od opreme, ja sam stao dumao i razbiajo glavu u radnji u sloveniji sta mi treba , i odlucio da pored nabrojanog uzmem jos i osmicu i jedan karabiner , dajte neki prdlog sta covjek prvo kupuje i nabavlja ? ja sam iz ciste zelje za necim a ne znanjem kupio prusike ;p trep trep eto nedje ce imat koristi kad tad , al nisam siguran kolko za nekog ko pocinje tek

--------------------
cultivating whatever gave pleasure to my senses was always the chief business of my life; I never found any occupation more important

+Quote Post
Rade
post Mar 20 2011, 12:08 AM
Post #6

Advanced Member

Zavisi šta ćeš da radiš i penješ sa tim što kupuješ wink.gif

Ja ću gledat kad budem pri parama da uzmem šljem, pojas, osmicu, par prusika, gurtni i sl...

--------------------

+Quote Post
sparco
post Mar 20 2011, 08:38 PM
Post #7

Advanced Member

uzeo sam i ja par prusika, nisam gurtne, uzecu ih naknadno, al sta prvo od opreme, dal komplete, dal uze, dal chokove, hexove frendove, dal nedje nac i strpit i skupit pare pa sve na gomilu korisceno sa ebaya kao link onaj u temi za online shopping ?

--------------------
cultivating whatever gave pleasure to my senses was always the chief business of my life; I never found any occupation more important

+Quote Post
ehtelion
post Mar 21 2011, 10:06 PM
Post #8

Advanced Member

Member No.: 50

QUOTE(sparco @ Mar 20 2011, 09:38 PM) *
uzeo sam i ja par prusika, nisam gurtne, uzecu ih naknadno, al sta prvo od opreme, dal komplete, dal uze, dal chokove, hexove frendove, dal nedje nac i strpit i skupit pare pa sve na gomilu korisceno sa ebaya kao link onaj u temi za online shopping ?

a dje friendove i cokove. proce dosta vremena dok budes u poziciji da ih postavis. Neka moja logika je da se prvo uci tehnika snaga i kondicija na free climbingu a tek onda da ides tradicionalno. Gurtne i prusici su univerzalne stvari. Mada znam taman koliko i ti. Neko iskusniji ce ti bolje reci.

+Quote Post
losmi
post Mar 22 2011, 01:13 AM
Post #9

Advanced Member

Group: Administrators
From: Podgorica
Member No.: 3

QUOTE(sparco @ Mar 20 2011, 09:38 PM) *

Pa prvo kupujes opremu za free climing. Za to ti treba od lične opreme pojas, penjacice, slem, neka sprava za osiguranje, par karabinera, prusik ili gurtnicu, cisto da mozes napraviti back up za apsail i ako si bas fensi kupis neku vrecicu za magnezijum. Takodje pozeljnao je i neko malo pakovanje prve pomoci. E sad posto ne mozes sam na penjanje sledecu opremu mozes da kupis zajednicki sa penjackim ili ako bas imas para kupis sam ali onda opet moras nac nekog ko ce tu opremu zajedno sa tobom da koristi. Tu spada malo opreme da napravis sidriste, kompleti i uze.

Potom posle velikog neodredjenog broja sportskih smjerova, mjeseci, godinu i više na penjalistu, tradicionalnih smjerova sa alpinistom ili alpinistom pripravnikom vidis da je to to i onda kupujes sledece: nove penjacice jer su na stare gume koje si promijenio prije tri mjeseca vec istrosene i razmislis jos jednom treba li da kupujes novo uze jer je staro uze vec upotrijebljeno i zloupotrijebljeno zestoko.

I kad rijesis da je to to, kupis čekić, frendove, čokove i ostalo, zavisno od toga sta ti treba, sto bi volio da imas, i sta ti treba. Valjalo bi opet imati rolnicu i nesto od sledeceg: t-bloc, malpa, bloker i sl.

E opet sve moze da se kupi u vlasnistvu 1/1 ili pola pola sa partnerom.

Naravno izmedju svega ovoga imas milion stvari koje izgubis, nekome pozajmis a ne mozes se sjetiti kome, ostavis negdje, izadje novi bolji šareni model pa moraš opet ga kupit.
I opet i kad sve kupiš nesto će hvalit

Ovo su cisto stvari koje ti trebaju dok si u stijeni. A tek garderoba, stvari za pristupe, kampove, nosenje opreme.... To je zasebna prica.

A jos ako krenes sa zimskim usponima ...

Pozdravljam

--------------------
Nije sve tako crno dok imas s' kim otic na pivo!

+Quote Post
Zoka
post Mar 22 2011, 03:04 AM
Post #10

Advanced Member

Kao sto vec vidis i sam penjanje nije jeftin sport (ali je jedan od najatraktivnijih ...) Mnogo je jeftinije igrati fudbal ili ici na plivanje. Nisam siguran da je i sigurnije. Mnogo vise je povreda u fudbalu ili u biciklizmu nego u sportskom penjanju. Opasnost raste dramaticno ako se krene u alpinizam jer vise ne mozes kontrolisati objektivne opasnosti (lavine i slicno). Najopasniji sport u Sjevernoj Americi je u stvari turno skijanje.

I ja se slazem sa Milosem da je najvaznije uzeti prvo pocetnu licnu opremu ...
Ako tek pocinjes da penjes dobro je imati polovni slem, najjeftinije moguce polovne ili nove penjacice, nov penjacki pojas, nov belay device & nov locking carabiner, nov kratak prussik, jednu novu dugu gurtnu i jedan nov HMS (locking) carabiner.

Nemoj puno ulagati prve sezone. Drzi se Ivana, Milosa, Vanje (i ostalih "starijih") dok ne budes siguran sta je Tvoj slijedeci potez. U isto vrijeme ces koristiti njihovo uze ili ostatak zajednicke opreme, kao sto su i oni radili u pocetku. Sada treba da to vrate nekom drugom. Tako uvijek ide.

Kao prvo i najvaznije, ja ne bih penjao na Smokovcu ili bilo gdje drugdje bez slema. To je neophodno, bez obzira koliko je vruce ili lagan uspon ili tezak ... Nema to nikakve veze!

Slijedece je belay device i locking carabiner.

Evo i par slika da znas na sta mislim kad kazem kratak prusik i locking carabiner:

Pitaj Ivana i ostale zasto je vazno imati prusik kao zastitu prilikom svakog abzajla. Oni ce ti to objasniti na licu mjesta. To cete usporiti tokom silaska ali cesto je uzrok nesrece jer ukoliko se zbog nekog raloga povredis u spustu (ili izgubis svijest) neses skliznuti nadole vise nego sto Ti prusik dozvoli.

P.S.
Na ovoj slici je prikazana osmica kao belay device. Ja bih radije kupio neku sportsku osiguravajucu spravu nego osmicu.

Duga gurtna i locking biner je za Tvoj personal anker. Ja koristim ovo:

Za razliku od gurtne, ja imam daisy-chain. Neki to ne vole bas, i kasnije cu Ti reci zasto ... Moze umjesto toga obicna gurtna ili prusik. To je uvijek na Tvom pojasu i spremno da se ukopcas u anker ako treba.

--------------------

+Quote Post
ehtelion
post Mar 22 2011, 05:23 PM
Post #11

Advanced Member

Member No.: 50

http://cgi.ebay.co.uk/Trango-ATC-climbing-...=item1e60d46e42

valja li ovaj ATC sto?

+Quote Post
Zoka
post Mar 22 2011, 06:45 PM
Post #12

Advanced Member

Da li bi se ovdje moglo sta naci novo?
http://www.telemark-pyrenees.com/en/all/c-...esetc/f/?page=1

Na primjer ovi ATC od Black Diamond ... Koliko bi kostao shipping i takse za Podgoricu?

--------------------

+Quote Post
sparco
post Mar 22 2011, 11:51 PM
Post #13

Advanced Member

e ovo je odgovor koji trazim , zoka i milose veliko hvala, dakle mogu da smatram da sam uzeo sve potrebno za start, s obzirom da sam uzeo osmicu , caka sa prusikom kao osiguranjem mi je predivna, i rabicu je taman da iskoristim prusike koje sam uzeo , e momci moji, bas ja vas volim

a zoka to da nije jeftin sport to znam, bavim se jos jednim zahtjevnim i iskreno ni centa za ovo ne zalim , jer osmijeh koji doma donesem posle svake akcije kakva god da je, je priceless

--------------------

+Quote Post
Zoka
post Mar 23 2011, 02:52 AM
Post #14

Advanced Member

Zao mi je da nisam blize Vama u Pogdorici. Stvarno sam preko svijeta, pa je sve skupo da se posalje do Vas iako se kupi jeftinije ovdje. Postarina je velika a ne dolazi se tako cesto ...

Sparco, drago mi je da imas sve i posebno da nisi kupio polovne stvari. Sada napravi pauzu od kupovine i koristi to sto imas. Tesko je za pare i sve stvarno kosta puno ali kad pomislis da ces da osiguravas najboljeg prijatelja na neki upotrebljivani ATC (a da ne znas gdje je sve bio do tada) stvara pravu nelagodnost ... Nekad su ostecenja ATC-a (ili zamor metala) tesko vidljivi i treba opterecenje da bi se pokazali.

U isto vrijeme kada podjes u smjer i pocnes misliti da li ce Te ATC koji ima Tvoj partner zadrzati, nema nista od uzivanja. Mozda ja grijesim sto sam ovako detaljan ali desavaju se nesrece od neispravne opreme. Istina je da nisu tako ceste ...

U vecini slucajeva nesrece se dese zbog subjektivne greske. Oprema je pretezno u redu. Cak i polovna oprema je dobra ali ako se moze dodati nesto Eura za novo bilo bi super.

....

Zelio bih napomenuti jedan veoma vazan detalj prije pocetka uspona. Medjusobno treba provjeriti jedan drugome kako ste navezani, da li je pojas zakopcan kako treba i da li je HMS zavrnut do kraja (locked). Primjetio sam povremeno ovdje kod nas, kad imas veoma iskusnog penjaca i veoma neiskusnog penjaca u navezi da penju, neiskusni penjac cesto smatra da ovaj iskusni zna sta radi. To bi trebalo biti normalno jer je penjac iskusan. Tesko je da ce zaboraviti da se pravilno naveze na uze. Zbog toga cesto dodje do nesrece ...

Cesto se iskusni penjac naljuti ako onaj manje iskusni podje da provjeri njegov pojas ili karabiner! To je dokaz da penjaci imaju veliki ego i misle da sve znaju. Vrlo je vazno da iskusni penjac napomene neiskusnog da mu ovaj provjeri karabiner i kako je pojas vezan. Nema u tome nista uvredljivo. To se zove partnerstvo i respekt!

Ako je hladno pa imas jaknu preko pojasa, ponekad to zbuni penjaca pa se ne naveze kako treba. U stvari ne vidis dobro pojas ... Treba raskopcati jaknu, navezati se i dozvoliti partneru da provjeri pojas, ATC i karabiner. Ako mislite da se to ne moze desiti iskusnoj osobi pogledajte sta se davno desilo Lynn Hill:

Two years before Serre Chevalier (not a World Cup event, but part of a new climbing circuit called World Masters), at a cliff in southern France, Hill had suffered a nearly fatal accident. Distracted at the base of a wall, she failed to finish tying the rope into her harness--a maneuver so routine that any climber can do it in her sleep. She scaled a difficult route and then, 85 feet off the deck, leaned back on the rope so that her belayer could lower her. The rope flipped loose from the harness, and Hill plunged to the ground. It was her good luck to hit a tree branch on the way and to land on level dirt between two jutting boulders. Her injuries were serious but not crippling. Still, they knocked her out of contention for the first World Cup, which was won by Nanette Raybaud, a tall, dark-haired Frenchwoman who remains one of the five or six top female competitors.

http://outsideonline.com/outside/magazine/0392/hill2.html

--------------------

+Quote Post
Rade
post Mar 23 2011, 06:48 PM
Post #15

Advanced Member

Meni je abzajlovanje sa prusikom sad po defaultu kako me Ivan nauči! smile.gif

--------------------

+Quote Post
sparco
post Mar 23 2011, 10:11 PM
Post #16

Advanced Member

vidjecemo taj default ljetos ;p

--------------------

+Quote Post
vanja
post Mar 25 2011, 01:22 PM
Post #17

Advanced Member

From: podgorica
Member No.: 5

da se nadovezem na ovu Zokinu pricu u vezi provjere prije pocetka penjanja.evo nekoliko situacija koje su se meni desile, na svu srecu bez ikakvih posledica..bojim se da sam potrosio kredite..

- penjemo u Kolasinu, vodim sportski smjer, lagan. neiskusan partner me osigurava na gri gri, posle 8,9 m, partner mi vice, "Vale, sacekaj", ja se drzim za oprimke i okrecem - u medjuvremenu partner me je raskacio sa grigrija i ponovo ukopcava, jer je nepravilno ukopcao uze u spravicu. Sta bi bilo da sam u tom trenutku sjeo u pojas ili se otkacio sa stijene...

- penjemo na Smokovcu, vodim sportski smjer, ne pretezak, neiskusan partner me osigurava...dok se navezujem na uze nesto pricamo, i tema nas zaokuplja, tako da i ne obracamo paznju na stvari koje su mnogo bitnije od razgovora.Kratko pitam partnera "moze?" bez gledanja u njegov pojas, spravicu, ruke, on potvrdjuje..preskacem prva 2 kopcanja jer je lagano, smjer ulazi u vertikalu, na oko 10 m iznad zemlje, partner mi govori da se ukopcam u bolt, ja se hvatam za komplet i okrecem prema njemu i vidim sledecu scenu: umjesto kroz spravicu, uze samo prolazi kroz njegove ruke!! uopste nisam bio osiguran, partnera je zanio razgovor, kao i mene i "zaboravio" je da me osigura.

- penjemo na Smokovcu, dolazim do sidrista na vrhu smjera cca 20m, osigurava me iskusan partner, prevezujem se kroz mailon na sidristu, kako bi me partner spustio, ukopcan sam pupkovinom u sidriste, govorim partneru "moze", dajuci mu do znanja da moze da me spusti i istovremeno skidam svoje osiguranje sa sidrista, u istom trenutku pogledam prema partneru, koji krece da me skida sa osiguranja ili je vec to bio uradio (ne sjecam se). Na svu srecu nisam se jos bio pustio i ponovo se osiguravam u sidriste. Partner je moje "moze" razumio da moze da me skine sa osiguranja kako bih se ja sam spustio sa vrha smjera. Losa kominikacija izmedju nas dvojice na srecu nije zavrsila padom.

kao sto vidite iz mojih primjera, ljudi se opuste, misle "ma ne moze meni nista da se desi" i tako dodje do sranja..iz malih gresaka desavaju se velika sranja. budala uci na svojim a pametan na tudjim greskama. vi budite pametni a ja cu da se trudim da vise ne budem budala.
vanja

QUOTE(Zoka @ Mar 23 2011, 03:52 AM) *
Zelio bih napomenuti jedan veoma vazan detalj prije pocetka uspona. Medjusobno treba provjeriti jedan drugome kako ste navezani, da li je pojas zakopcan kako treba i da li je HMS zavrnut do kraja (locked). Primjetio sam povremeno ovdje kod nas, kad imas veoma iskusnog penjaca i veoma neiskusnog penjaca u navezi da penju, neiskusni penjac cesto smatra da ovaj iskusni zna sta radi. To bi trebalo biti normalno jer je penjac iskusan. Tesko je da ce zaboraviti da se pravilno naveze na uze. Zbog toga cesto dodje do nesrece ...

Cesto se iskusni penjac naljuti ako onaj manje iskusni podje da provjeri njegov pojas ili karabiner! To je dokaz da penjaci imaju veliki ego i misle da sve znaju. Vrlo je vazno da iskusni penjac napomene neiskusnog da mu ovaj provjeri karabiner i kako je pojas vezan. Nema u tome nista uvredljivo. To se zove partnerstvo i respekt!

Ako je hladno pa imas jaknu preko pojasa, ponekad to zbuni penjaca pa se ne naveze kako treba. U stvari ne vidis dobro pojas ... Treba raskopcati jaknu, navezati se i dozvoliti partneru da provjeri pojas, ATC i karabiner. Ako mislite da se to ne moze desiti iskusnoj osobi pogledajte sta se davno desilo Lynn Hill:
http://outsideonline.com/outside/magazine/0392/hill2.html

--------------------
"Pod kojim uglom letis u nebesa pod tim te ceka hladna Trebjesa"

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18th June 2019 - 01:25 AM

A Runescape game. World of Warcraft MMORPG, Guild Wars Help.
Design by: IPB Skins Downloads & Web Proxy