buy dapoxetine
IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Spinner Leash, Ledno Penjanje
Zoka
post Sep 16 2009, 06:24 PM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Burnaby, British Columbia
Member No.: 8

Nedavno smo Vanja i ja diskutovali o opremi i o gurtnama za ledna orudja (ice tools).
U Evropi ih pravi Grivel i veoma ih je tesko naci ovdje u Sjevernoj Americi. Ove sezone je Black Diamond napravio svoju verziju i uskoro ce se poceti prodavati u Vankuveru. Nije bas jeftino, ali cu ja uzeti zbog toga sto je moj plan da idem u vise planine a ne samo da penjem ove nase smrznute vodopade kraj ceste.

Evo i slike:

Spinner Leash

Evo i primjera zasto neki koriste ove gurtne. Postoji velika debata oko toga da li su potrebni ili ne. Moj dobar prijatelj (legendarni ledni penjac ovdje) je absolutno protiv. U slucaju pada sa zavezanim orudjem na sebi moze doci do teskih povreda.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
losmi
post Sep 16 2009, 10:02 PM
Post #2

Advanced Member

Group: Administrators
From: Podgorica
Member No.: 3

Ovo je dobra stvar, mada kakvi smo mi ovamo penjaci dosta nam je i vezica od patika.

--------------------
Nije sve tako crno dok imas s' kim otic na pivo!

+Quote Post
vanja
post Sep 16 2009, 10:13 PM
Post #3

Advanced Member

From: podgorica
Member No.: 5

dobra tema Zoko,
vjerovatno kao i mnogi drugi komadi opreme tako i ovaj ima svojih pristalica i protivnika.
ono sto sam ja vidio u Austriji je da niko ne nosi gurtne oko zgloba. Sa nama je bio Stefan koji je tvrdio da je poslednji ledni penjac u Austriji koji je prestao da nosi gurtne oko zgloba, prije dvije godine ili tako. Nikako nije mogao da se pomiri sa cinjenicom da alatke mogu lako da mu ispadnu, isto tako, tvrdi, da mu alatke nikad nisu ispale, sto tvrde i ostali lokalci sa kojima smo se druzili. Stefan, takodje, tvrdi da je odkad je prestao da nosi gurtne podigao ocjenu penjanja u ledu za najmanje jedan stepen. U zaledjenim vodopadima nisam primijetio da koriste spinner leash, ovo ili nesto drugo cim vezu alatke za sebe koriste samo kad penju dugacke smjerove u visokim planinama. u austriji sam vidio da nekoliko momaka iz AOB-a koristi ove rastegljive gurtne, doduse napravljenu u kucnoj verziji ali ne sumnjam da jednako dobro radi tamam kao ta Grivelova ili necija druga. i tebi bih predlozio da probas sam da je napravis, vrlo je jednostavno. cak sam je i koristio zimus na Durmitoru, ali nisam dobro vezao cvor na alatki i odvezala se, kasnije nisam imao prilike da je koristim.

PENJANJE SA 'KLASICNIM' GURTNAMA OKO ZGLOBA
ZA: alatka tesko ispada, mozete potpuno da opustite grip sa alatke a da opet ostanete 'spojeni' sa alatkom i na taj nacin odmorite saku
PROTIV: mnogo manja mogucnost kombinacije pokreta ruku tj. tesko je promijeniti ruke na alatkama, kod uvrcanja klina u led morate ruku izvaditi iz gurtne ako imate najobicnije gurtne kao ja na Pulsarima, to vrlo cesto oduzima vrijeme, vise se umarate jer visite na drugoj ruci, posle uvrtanja klina ponovo morate ubaciti saku i pritegnuti gurtnu oko zgloba sto jos vise oduzima vrieme i snagu. naravno ukoliko imate neku od modernijih alatki najcesce one se prave sa kliperima tako da gurtnu ne morate da skidate sa zgloba vec jednostavno otkacite je sa alatke...probao sam i ovo, gurtna koja visi i landara oko zgloba dok vi zavrcete ledni klin takdje nije sjajno ali svakako mnogo bolje nego prije opisani nacin.

PENJANJE BEZ GURTNI
ZA: odlicna mogucnost kombinatorike pokreta ruku, brza izmjena ruku na alatkama ukoliko to penjanje zahtijeva, mogucnost da se ruka spusti, 'otrese' i tako odmori, nema gubljenja vremena kod uvrtanja lednog klina, sve se to uradi bar 3 put brze nego kad imate gurtne, jos ako imate ledne vijke sa turbinom kao sto ja nemam sad.gif
PROTIV: mogucnost gubljena alatke je vrlo velika, ako ste ispali penjuci led u vodjenju sto se nikako ne preporucuje, i ako ste taj prezivjeli u jednom komadu, alatke su mozda ostale zabijene 7,8 metara iznad vas, kako se vratiti do njih ako je iznad vas led od 90 stepeni?! ili su mozda alatke ispale u podnozje smjera, sto je dobra opcija kao ste u prvom cugu ali nikako nije ako ste negdje u 5,6 cugu Polar Circus-a. Kako nema gurtni ne mozete visit u njima i tako odmarati saku, medjutim novije alatke skoro svaka redom ima integrisan ili mogucnost dodavanja na dnu alatke, da kazem 'drzac' - ne znam kako je naziv na engleskom, na kojem se ruka moze odmoriti ali opet bez potpunog opustanja gripa sa alatke

PENJANJE SA RASTEGLJIVIM GURTNAMA koje se kace na pojas
ZA: ostaju sve prednosti koje sam naveo u gornjem pasusu plus sto i ako vam alatke ispadne ne morate da brinete, ostace da vise na pojasu. ove gurtne takodje mogu da sluze i kao neka vrsta osiguranja, ako ste dobro zabili alatke i ispadnete gurtne vam mogu znacajno skratiti pad
PROTIV: kako kaze Zoka mogucnost povredjivanja je velika, jer ako ispadnete a alatke iz nekog razloga ne ostanu u ledu, onda se dobro cuvajte jer lete pravo prema vasoj glavi

kad smo vec kod opreme za ledno penjanje, evo jos jedne dileme
za strme vodopade je li bolje rade mono ili dual point na derezama? u austriji je misljenje 50:50, sretao sam i jedne i druge. Covjek je isped mene penjao WI 6 sa dual point na derezama.

eto toliko od mene

pozdrav
vanja

--------------------
"Pod kojim uglom letis u nebesa pod tim te ceka hladna Trebjesa"

+Quote Post
vanja
post Sep 18 2009, 04:42 PM
Post #4

Advanced Member

From: podgorica
Member No.: 5

izgleda Zoko da ostali bojkotuju forum

--------------------
"Pod kojim uglom letis u nebesa pod tim te ceka hladna Trebjesa"

+Quote Post
kaleza
post Sep 18 2009, 06:07 PM
Post #5

Advanced Member

Member No.: 6

Evo da se i ja ukljucim malo,da ne bude da vas bojkotujemo.Za duze smjeri dobra opcija bi bile ove rastegljive gurtne, ali da za alatku budu pricvrscene nekom vezom koja se lako kida cim se sila malo poveca.Recimo onim okruglim sto se sa tim povezuju kljucevi.Ako alatka ispane sigurno ce je zadrzat.A ako vi ispanete na alatku to ce prije puci no sto ce vam alatka izlecet i zabit se u glavu.Ove rastegljive gurtne se po meni nikako ne mogu koristit kao osiguranje.Pad na njih je,moze se reci potpuno statican.Jes da se ona kao isteze ali to je samo lastika koja je preelasticna cim mozete opusteno da je istegnete rukom,tako da ona sama po sebi ne moze uopste da ublazi pad.A kad se gurtna istegne do kraja ponasa se ko svaka gurtna,znaci staticno.A pad od 0.5m na gurtnu stvara mnogo veliku silu koja bi sigurno prije iscupala alatku,nego vas zadrzala da visite na njoj,sto dovodi do mogucnosti da vam se alatka zabije u glavu.Mozda jedino ako bi se rastegljive gurtne prvo prikacile na one cjepajuce gurtne, zipere,kako li vec,pa onda na pojas.Ali to je opet nesigurno,jer se ziper pocinje kidati na 200kg,neki doduse na 150.Tako da se opet dolazi na isto.A ono okruglo sto se povezuju kljucevi sa njim smile.gif ne vjerujem da moze izdrzat 5-6 kg.Eto toliko od mene.

--------------------
Ako ne znas sto ces,
onda lezi i odmori.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 26th June 2019 - 08:05 AM

A Runescape game. World of Warcraft MMORPG, Guild Wars Help.
Design by: IPB Skins Downloads & Web Proxy