buy dapoxetine
IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
> Lista najboljih lednih smjeri, Britanska Kolumbija Kanada
Zoka
post Feb 8 2011, 09:39 PM
Post #1

Advanced Member

Group: Members
From: Burnaby, British Columbia
Member No.: 8

Zelio bih da Vam prikazem sta ima ovdje da se radi u ledu.

Jugo-Zapadna Britanska Kolumbija je u stvari najtopliji dio Kanade. Najkvalitetnije i svjetski poznate smjeri, su u Alberti i u Quebec-u. Zima je tamo duga i temperature su katastrofalno niske. Nekada se ne mogu ni penjati jer je strasno hladno a to nije najbolje za led. Najbolje su temperature do -6,7 C.

Kad nas povremeno zahvati ledeni vazduh sa Sjevera onda se i kod nas formiraju ledeni vodopadi. Zimi to je poznato kao WI (water ice, ledeni vodopad). Tada svi pokusavaju da penju koliko mogu jer nakon samo nekoliko nedelja sve se istopi ili srushi.

Ljeti i u kasnu jesen su uslovi mnogo bolji za alpski led jer ogole sve strme padine i pojavi se plavi i crni led. O tim dijelovima u nasoj blizini malo kasnije. A sad da krenem polako sa opisima sta je najatraktivnije zimi u okolini naseg grada.

Da napomenem samo:

Ja sam daleko od toga stepena da mogu reci da sam kompletirao ove smjeri. Ovo je samo lista sta sve ima da se radi. Na zalost, ne znaci da sam i uradio. rolleyes.gif

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
Zoka
post Feb 8 2011, 09:41 PM
Post #2

Advanced Member

Skotska Prica (ledeni vodopad, Ocjena 3, 420m)
A Scottish Tale (WI3, 420M)

Skotska Prica je 420m duga ledena smjer koja se formira tokom arktickog talasa, u kuloaru iznad Olsen potoka, blizu gradica Squamish (Britanska Kolumbija, Kanada). Ne penje se tako cesto, jer je u nasem dijelu Kanade mnogo toplije. Idealni uslovi se stvore svakih 2-3 godine (u zavisnosti od zime).

Dug je pristup do smjeri, jer se mora proci dio staze za Squamish Chief, onda skrenuti na gornji Shannon Fall trail, i napokon pratiti zaraslu stazu paralelno sa Olson potokom.

Smjer nije ni u jednom momentu extremno strma ali je konstantna, bez dijelova u kojima se moze hodati. Kada nema dovoljno leda potrebno je nositi mali penjacki set (frendove, stopere, gurtne i karabinere). U nedostatku leda smjer postaje miksan i puno tezi.

Picture by Rich So

Picture by Rich So

--------------------

+Quote Post
vanja
post Feb 9 2011, 01:48 PM
Post #3

Advanced Member

From: podgorica
Member No.: 5

je li Zoko, jel ima low cost letova izmedju Evrope i Kanade? smile.gif

QUOTE(Zoka @ Feb 8 2011, 10:39 PM) *
Zelio bih da Vam prikazem sta ima ovdje da se radi u ledu.

Jugo-Zapadna Britanska Kolumbija je u stvari najtopliji dio Kanade. Najkvalitetnije i svjetski poznate smjeri, su u Alberti i u Quebec-u. Zima je tamo duga i temperature su katastrofalno niske. Nekada se ne mogu ni penjati jer je strasno hladno a to nije najbolje za led. Najbolje su temperature do -6,7 C.

Kad nas povremeno zahvati ledeni vazduh sa Sjevera onda se i kod nas formiraju ledeni vodopadi. Zimi to je poznato kao WI (water ice, ledeni vodopad). Tada svi pokusavaju da penju koliko mogu jer nakon samo nekoliko nedelja sve se istopi ili srushi.

Ljeti i u kasnu jesen su uslovi mnogo bolji za alpski led jer ogole sve strme padine i pojavi se plavi i crni led. O tim dijelovima u nasoj blizini malo kasnije. A sad da krenem polako sa opisima sta je najatraktivnije zimi u okolini naseg grada.

Da napomenem samo:

Ja sam daleko od toga stepena da mogu reci da sam kompletirao ove smjeri. Ovo je samo lista sta sve ima da se radi. Na zalost, ne znaci da sam i uradio. rolleyes.gif

--------------------
"Pod kojim uglom letis u nebesa pod tim te ceka hladna Trebjesa"

+Quote Post
Zoka
post Feb 10 2011, 05:27 AM
Post #4

Advanced Member

QUOTE(vanja @ Feb 9 2011, 05:48 AM) *
je li Zoko, jel ima low cost letova izmedju Evrope i Kanade? smile.gif

Stedi pare ... Nemoj samo sa Milosem na Niksicko, kad god Te on pozove. Preskoci nekad ... Nadji neki izgovor da on ne posumnja.

--------------------

+Quote Post
Zoka
post Feb 21 2011, 07:24 PM
Post #5

Advanced Member

Closet Secrets (WI4, 80M)

--------------------

+Quote Post
Zoka
post Feb 21 2011, 07:26 PM
Post #6

Advanced Member

Rambles Centre (WI3, 110M)

--------------------

+Quote Post
Zoka
post Feb 21 2011, 07:28 PM
Post #7

Advanced Member

Synchronicity (WI4, 300M)

--------------------

+Quote Post
Zoka
post Feb 21 2011, 07:29 PM
Post #8

Advanced Member

Da li su ove slike prevelike? Ako jesu i prave Vam problem neka neko postavi komentar i ja cu ih prepraviti.

Na mom kompjuteru is forum smanji automatski.

Zoka

--------------------

+Quote Post
vanja
post Feb 22 2011, 11:11 PM
Post #9

Advanced Member

kod mene je ok.
na sajtu planetmountain ima od nedavno jedan clanak o grupi italijana koji su penjali dvije sedmice u Americi i Kanadi,na kraju clanka kazu da su za to vrijeme ukljucujuci prevoz avionom i rentiranje vozila potrosili oko 1000 evrica po covjeku ili ti cca 70 evra dnevno..

QUOTE(Zoka @ Feb 21 2011, 08:29 PM) *
Da li su ove slike prevelike? Ako jesu i prave Vam problem neka neko postavi komentar i ja cu ih prepraviti.

Na mom kompjuteru is forum smanji automatski.

Zoka

--------------------

+Quote Post
Zoka
post Feb 25 2011, 04:00 PM
Post #10

Advanced Member

Moram potraziti Taj clanak na Planetmountan.
Nisam bas siguran da se moze putovati avionom i autom po USA i Kanadi za 1000 Eura. Nije bas tako jeftino ali ako se spava u minivan-u i kuha sopstvena hrana napolju (na -20) mozda i moze. Svi se snalaze na neki nacin a cesto se spava na kaucu ili na podu kod raje koju i ne poznajes.

Ova tema me podsjeti na nesto sto objavljuju ponekad "siromasni" penjaci na forumima. Postavicu uskoro prilog da vidis kako se snalazi raja koja nema love a putuje i penje unaokolo. Takvi penjaci se zovu ovdje "dirt bags" (ili u prevodu prljave vrece / rancevi). Da cujes samo savjete kako biti dirt bag u USA! rolleyes.gif cool.gif ohmy.gif

--------------------

+Quote Post
vanja
post Feb 25 2011, 07:25 PM
Post #11

Advanced Member

[/quote] link

--------------------

+Quote Post
Zoka
post Feb 26 2011, 03:14 AM
Post #12

Advanced Member

Ako pogledas mapu Kanade i USA, onda se vidi koliko im je u stvari bilo jednostavno.
Dosli su u Kanada da pokazu projekciju svojih slajdova o penjanju u Alpama. Vjerovatno su se provukli nekako za jeftiniju avionsku kartu iz Evrope u Quebec. Jeftinije je jer je razdaljina kraca. Nakon toga su iznajmili auto i vozili u Vermont i New Hampshire. Sve je relativno blizu.

Kada budete Vi dolazili onda trebate letjeti iz Evrope u Calgary. Tu se moze naci nase Bosanske raje kod koje se moze prespavati ili biti ugoscen za par dana. Onda se iznajmi auto (malo veci) vozi se Icefield Parkway gdje je najbolje ledno penjanje na svijetu. Tu se spava dvije -tri noci u kombiju i penje sve sta ima (od Polar Circus do Takkakkaw Falls, ide se u Grotto na 3 ili 4 klasu i sve ostalo). Svjetska klasa penjanje... Od M10 to WI2 (sto je moj level) :-)

Svaku trecu noc se ide u neki motel da se prespava, osusi odjeca i oprema.

Onda se vozi u Montanu (u Bozeman) i u Colorado u Ouray. Planirate dolazak kada se odrzavaju ice festivals u Bozemanu i Ourayu. Onda se tamo penje sa legendarnim penjacima. Oni svi imaju svoje male penjacke klinike. Za 30-40 Eura penjes 2 sata sa Ines Papert, Steve House ili sa Josh Wartonom.

http://ourayicefestival.com/wordpress/wp-c...e-version50.pdf

Onda se navece ide na cugu u disko klub, bazene sa vrucom vodom i ganjaju se zenske (oni koji su ozenjeni idu da spavaju ili u motel ili u kombi).

Sta da Ti kazem?

--------------------

+Quote Post
sparco
post Mar 1 2011, 02:29 PM
Post #13

Advanced Member

Member No.: 23,823

za taj smjestja mislim da ce neko sa couchsurfinga biti dobra dusa da ugosti napacene penjace

--------------------
cultivating whatever gave pleasure to my senses was always the chief business of my life; I never found any occupation more important

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th June 2019 - 03:55 AM

A Runescape game. World of Warcraft MMORPG, Guild Wars Help.
Design by: IPB Skins Downloads & Web Proxy